האתר בבניה

דיני מקרקעין

תחום המקרקעין - עסקאות במקרקעין:

הסכמי רכישת ומכירת נכסי מקרקעין הינה מלאכה לא פשוטה הנושאת עימה אחריות כבדה של עורך הדין כלפי לקוחו. ברוב המקרים, עת ניגש אדם לבצע עסקת רכישה או מכירה, ניתן לומר כי הוא מבקש לבצע את העסקה הגדולה בחייו. בין אם מדובר במכירה או רכישה של נכס מקרקעין, ותהא זו עסקה פשוטה ככל שתהא, לא מומלץ לו לאדם לבצעה ללא ייעוץ וטיפול צמוד של עורך דין מקצועי המתמחה במקרקעין.

על עורך הדין המטפל בעסקאות מקרקעין לבצע בדיקות מקיפות על מנת למנוע נזק כלכלי ללקוח ומפח נפש ורשלנותו בתחום זה עלולה לעלות לו וללקוחו ביוקר. על פי נתוני בית הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין וכן על פי נתוני חברות הביטוח אשר מעניקות ביטוח מקצועי לעורכי דין, רובן המכריע של תביעות רשלנות כנגד עורכי דין הינן במקרים של טיפול בעסקאות מקרקעין ובדגש על היבטי המיסוי בעסקאות הנ”ל.

על כן, מומלץ לשכור עורך דין מקצועי אשר מתמחה בתחום המקרקעין על מנת שזה יבצע בדיקת זכויות בנכסים ובדיקת מצבם המשפטי, בדיקת היבטי המס בעסקה, בדיקת המצב התכנוני וכן הבדיקות המתאימות למניעת “עזים” כגון שעבודים, צווי הריסה, תביעות משפטיות, וכן “צרות אחרות” העלולות להתגלגל לפתח ביתו של רוכש פוטנציאלי.

גם כלפי מוכר נכס, ישנה לעורך הדין אחריות רבה שכן, בבדיקה מקצועית של עורך דין המתמחה במקרקעין יכול עורך הדין למנוע תשלומי מס לא צפויים וכן תשלומי היטל השבחה העלולים לחול על מוכר בעסקה- וזאת מבלי שיצפה לכך. כמו כן, יכול עורך הדין לבנות מתווה עסקה אשר יבטיח קבלת כל התשלומים מידי הרוכש בזמנים הקבועים וכן, תרופות ופיצויים מתאימים לכל מקרה של הפרת חוזה ע”י הצד השני.

עסקאות במקרקעין על פי חוק המקרקעין, טעונות הסכם בכתב. זה אחד המקרים המעטים בחוק אשר בהם עסקה מחויבת בדרישת כתב, ולא בכדי: המדובר בעסקאות אשר ההשלכות שלהן על בעלי הנכס הם משמעותיים ביותר, ודי באי הבנה פשוטה כדי לגרום נזקים קשים הן למוכר והן לקונה הנכס. בנוסף, ישנם עוד הרבה גורמים, אשר צריך לדעת לעמוד עליהם בטרם אתם מבצעים את מכירת הדירה, כדי להבטיח שלא תהיינה הפתעות והעסקה תצא לפועל. בסיכומו של דבר – אם אתם רוצים למכור דירה, כדאי מאוד להיוועץ עם עורך דין הבקיא בתחום, עורך דין יוסף שלום עורך דין מקרקעין ונוטריון.

יוסף שלום הינו בעל ידע רב וניסיון עשיר בליווי אלפי עסקאות במקרקעין. משרד עורך דין יוסף שלום מעניק טיפול מקצועי בחתירה למצוינות הן ברמה המשפטית והן בשרות וביחס אישי ומסור הניתנים לכל לקוח.

משרדנו מייצג חברות ציבוריות, חברות מסחריות וקבלניות גדולות, סוחרים, יצרנים ויבואנים וכן לקוחות פרטיים ועסקיים קטנים, כגון: עמידר, מנהל מקרקעי ישראל, נתיבי איילון ועוד.

דרישת הכתב וניסוח הסכם יסודי

הדבר הראשון שבגינו תזדקקו לשירותי עורך דין מכירת דירה היא דרישת הכתב הקבועה בחוק המקרקעין. בין אם אתם הצד שמנסח את ההסכם ובין אם הקונה מעוניין להציע הסכם מכירה משלו, הרי שאתם צריכים עורך דין מטעמכם, שיעבור על ההסכם ויבטיח כי הזכויות המועברות, למשל, הן באמת הזכויות שאתם מעוניינים להעביר, וכי התמורה שתתקבל היא התמורה לה אתם מצפים.

קבלו את מלוא הזכויות שלכם - בעת מכירת דירה, חלים מסים שונים וחובות שונים הן על המוכר והן על הקונה. מוכר יכול ליהנות במצבים מסוימים מפטור ממסיםשונים, כגון במקרה של מכירת דירת מגורים מזכה. חשוב להבין, כי מסים אלה מהווים אחוז משווי הנכס, ולכן מדובר במסים משמעותיים שכל הנחה בהם יכולה להיות משמעותית ביותר בעבור המוכר.

קניית דירה:

על קניית דירה ודברים שחשוב לשים אליהם לב:

בעבור רובנו, עסקאות במקרקעין אינן עסקאות שאנחנו נוהגים לעשות על בסיס יומי. המדובר בעסקאות בסכומי כסף משמעותיים ביותר, אשר כל טעות בהם יכולה לגרום לנו נזק עצום. כאשר אתם מעוניינים לקנות דירה, עליכם להבטיח כי הדירה היא מתאימה לצרכיכם, אולם גם להבטיח, למשל, כי המוכר אכן יכול להעביר לכם את הזכויות שאתם מעוניינים לרכוש בנכס ועוד. בנוסף מעבר לכל אלה, הרי שיש דרישה לניסוח הסכם המכירה בכתב – המסקנה היא, כי אתם צריכים עורך דין כדי להבטיח את זכויותיכם.

רכישת דירה היא עניין הדורש תשומת לב:

חלק חשוב מתפקידו של עורך דין קניית דירה הוא הירידה לפרטים. על עורך הדין לבדוק כל עניין לעמקו, כדי להבטיח את זכויותיהם של לקוחותיו. הדבר חשוב במיוחד בעסקאות מקרקעין. על עורך הדין לא רק לנסח את הסכם המכירה באופן יסודי כך שיתייחס לכל העניינים הקשורים: מהעברת הבעלות והמועד לביצועה, עבור בהסדרת התשלומים ועד לקביעת תניות הקשורות להפרת החוזה על ידי מי מהצדדים. בנוסף, על עורך הדין לבדוק את רישום הנכס, להבטיח כי האדם המוכר את הנכס הוא בעליו כדין ואכן מוסמך לבצע את המכירה וכיוצא באלו.

שעבודים, עיקולים, הערות אזהרה ובכלל התנהלות מול רשם המקרקעין

לעתים מוטלים על נכסים שעבודים ושאר מגבלות אשר אינן מאפשרות את מכירתו. יש חובה לרשום הערות כאלה במרשם המקרקעין – הטאבו – אולם, גם אם ישנם רישומים כאלה, צריך לדעת מה אפשר וניתן לעשות. דרך המלך להתנהל מול המרשם ולהחליט מה כדאי לעשות בכל מקרה ומקרה היא באמצעות עורך דין הבקיא בתחום.